Skip to content

IAU World Championship – Crossbow FIELD: Martin i Mihaela Oborovečki svjetski prvaci discipline IAU Match-Play

U mađarskom je Dunavarsány-u 12.-19. kolovoza 2022. održano Svjetsko prvenstvo u gađanju FIELD samostrelom, na kojem je u sastavu hrvatske reprezentacije nastup izborilo petero natjecatelja iz Streljačkog društva Veliko Trgovišće. U muškoj konkurenciji nastupio je Martin Oborovečki, u ženskoj Mihaela Oborovečki, a u juniorskoj Karla Bartolović, Stela Čuk i Petra Petak.

U nedjelju 14. kolovoza na rasporedu je bilo tradicionalno kup-natjecanje, kao uvod u nadolazeće svjetsko prvenstvo. U muškoj konkurenciji slavio je Martin Oborovečki (865), u ženskoj Mihaela Oborovečki (848), dok je kod juniora pobjednica bila Karla Bartolović (820). U natjecanju kupa u kadetskoj konkurenciji Petra Petak (831) bila je prva, a Stela Čuk (825) druga. U sastavu “Hrvatske 1” Martin Oborovečki, Mihaela Oborovečki i Karla Bartolović osvojili su drugo mjesto, dok je u sastavu “Hrvatske 2” Stela Čuk uz Andreja Krstinića i Ivu Popović-Gecan osvojila ekipno treće mjesto.

Prvi dan službenih mečeva svjetskog prvenstva započeo je disciplinom IAU Classic, ujedno i kvalifikacijama za disciplinu IAU Match-Play. Hrvatska je osvojila trostruke medalje kod muških i žena, te titule prvaka i viceprvaka kod juniora. U muškoj konkurenciji pobjedu u ovoj disciplini odnio je Andrej Krstinić (866), drugi je s nekoliko strogih desetki manje bio Martin Oborovečki (866), treće mjesto zauzeo je Domagoj Pereglin (863), a četvrti je također bio član hrvatske reprezentacije Marijan Kajfeš (844). U ekipnom djelu natjecanja Hrvatska (Krstinić, Oborovečki, Pereglin) je pobjedi nadodala i obaranje svjetskog rekorda koji sada iznosi 2595 krugova, druga je bila reprezentacija Francuske, dok je treće mjesto pripalo Estoniji. Kod žena je titula pobjednice IAU Classic-a pripala Valentini Pereglin (848), druga je bila Mihaela Oborovečki (841), a treća Sanja Komar (839). Ekipno je Hrvatska slavila s rezultatom od 2528 krugova, druga je bila reprezentacija Francuske, dok je treća bila Češka. Kod juniora je pobjeda pripala Ivi Popović-Gecan (843), drugo mjesto je osvojila Karla Bartolović (837), dok je treće mjesto pripalo reprezentativcu Češke Denisu Vyskočilu (832). Od preostalih hrvatskih natjecateljica Helena Dumić (829) bila je četvrta, Petra Petak (796) sedma, Stela Čuk (795) osma, te Ema Penezić (786) deveta. U konkurenciji veterana nastupio je Željko Tijan, te zauzeo četvrto mjesto.

Drugi i treći dan bili su rezervirani za međusobne dvoboje discipline IAU Match-Play, koja je po prvi puta ušla u službeni dio svjetskog prvenstva. U muškoj konkurenciji, nakon slobodne osmine finala u četvrtfinalu je Martin Oborovečki nakon prve neriješene, u samo tri runde pobijedio u dvoboju protiv francuskog predstavnika Huga Andrea (5:1). U polufinalu je Martin gađao protiv višestrukog svjetskog i europskog prvaka Domagoja Pereglina, gdje je nakon dvije neriješene runde s dvije runde 30 izborio meč za zlato (6:2). U meču za zlatnu medalju Martin se sučelio s još jednim francuskim predstavnikom, iskusnim Jean-Michelom Bruletom. Nakon napetog početka Francuz je poveo 2:0, no ubrzo je Martin izjednačio, te u trećoj rundi ostvario laganu prednost, pa je osvajanjem boda u četvrtoj zasluženo ponio titulu svjetskog prvaka IAU Match-Play-a. U ženskoj konkurenciji, Mihaela Oborovečki je nakon slobodne osmine finala u četvrtfinalu naišla na češku predstavnicu Janu Konleňákovu. Nakon nešto slabijeg početka i vodstva Čehinje, Mihaela je u trećoj i četvrtoj rundi izjednačila bodovno stanje te došla do pobjede (5:3). U polufinalu je Mihaela snage odmjerila s najiskusnijom hrvatskom reprezentativkom, Sanjom Komar, te je poprilično ujednačenim gađanjem i rezultatom 5:3 izborila meč za zlato. U meču za zlato Mihaelu je dočekala Valentina Pereglin, pobjednica IAU Classica, te višestruka svjetska i europska prvakinja. Potpuno sigurno i gotovo bez greške Mihaela je došla do titule svjetske prvakinje konačnim rezultatom 6:0. U juniorskoj konkurenciji Karla Bartolović je nakon slobodne osmine finala u četvrtfinalu bila bolja od Petre Petak (6:2). U polufinalu Karlu je dočekala mlada francuska nada Zoé Dewicki, a Karla je također lagano kao i u četvrtfinalu došla do pobjede (6:2). U meču za zlato Karla sje snage odmjerila s njemačkim predstavnikom Moritzom Blumtrittom koji je nakon poprilično izjednačene borbe boljom četvrtom serijom izašao kao pobjednik dvoboja (5:3), dok je Karla osvojila drugu titulu svjetske viceprvakinje na ovom svjetskom prvenstvu. U istoj kategoriji Petra Petak zauzela je sedmo, a Stela Čuk deveto mjesto. U ekipnom dijelu discipline IAU Match-Play nastupile su dvije ekipe Hrvatske. U ekipi Hrvatska 1 nastupili su Martin Oborovečki te Domagoj i Valentina Pereglin, dok su u sastavu ekipe Hrvatska 2 bili Mihaela Oborovečki, Andrej Krstinić i Marijan Kajfeš. Obje ekipe imale su slobodan prolaz iz osmine finala, pa je u četvrtfinalu Hrvatska 1 dočekala Njemačku 2, a Hrvatska 2 Estoniju 1. Hrvatska 1 je pobjedom (6:4) izborila polufinalni dvoboj protiv još jedne njemačke ekipe, Njemačke 1, dok je Hrvatska 2 nešto napetijim dvobojem (6:4) izborila polufinale protiv ekipe Francuska 1. U polufinalnom dvoboju Hrvatska 1 izašla je kao pobjednica (6:2), te izborila meč za zlatnu medalju, dok je Francuska 1 bila jača od Hrvatske 2 (5:1) pa se Hrvatska 2 plasirala u meč za broncu. Obje ekipe iz finalnih su mečeva izašle s pobjedom, pa je tako Hrvatska 1 (6:4 protiv Francuske 1) došla do titule ekipnih svjetskih prvaka discipline IAU Match-Play, dok je ekipa Hrvatska 2 (6:2 protiv Njemačke 1) došla do svjetske bronce.